Ako na angličtinu - dochádzkový kurz alebo e-learning?

Potrebujem si zlepšiť angličtinu. Možností ako na to je veľa. Ale ktorá je tá najefektívnejšia? Pravdou je, že najradšej by som mala anglicky hovoriaceho papagája. To by mi pripadalo najzábavnejšie... Lenže anglicky hovoriace papagáje sú úzkoprofilový tovar. Tak sa radšej pozrime na realitu.

Vynechávam rôzne nezmyselné metódy, kedy nám sľubujú naliať dokonalú znalosť angličtiny do hlavy za týždeň alebo v spánku. Som už predsa dospelá nejakú tú dobu a neskočím na háčik každému. Zostávajú mi dva spôsoby: klasické dochádzkové kurzy angličtiny a e-learning. Oba spôsoby môžu byť efektívne a sú aj finančne únosné. Ale ktorý z týchto variantov vybrať? Čo sa pustiť do malého porovnania?

Začnime kontaktom s jazykom. Anglicky hovoriaci lektor versus hlas hovoriaci z počítača. No, na prvý pohľad vyzerá lepšie komunikácia so živou a konkrétnou osobou, ale naozaj túžim po kontakte s niekým celkom cudzím hovoriacim na mňa ešte ku všetkému v cudzej reči? Vlastne ani nie. A aj keby, tak na mňa ťažko príde hovoriť ku mne domov. Takže dávam bod e-learningu. Lektor domov síce nie je nemožný, ale v mojich finančných pomeroch ide o zážitok z kategórie science-fiction. 1:0 pre e-learning.

Potom tu máme celkom zásadný faktor, a to prinútenie sa učiť. Znie to divne, ale niekedy treba človeka k učeniu doslova dokopať - ak opomenieme tých, čo sú zvedaví a učia sa radi. Určite je to fascinujúci druh ľudí, ale čo si počneme my ostatní? Tu je jasné, že vízia neodvratného zahanbenia v kurze je silnejšou motiváciou ako pokoj obývačky. Aj kolektív môže byť motiváciou, ale niekto má radšej individuálny prístup. Ja rozhodne. Tu je oproti kurzom angličtiny rozhodne lepší e-lerning. Ďalší problém klasických kurzov angličtiny je v tom, že vízia cesty do kurzu je niekedy horšia než vízia nejakej tej lekcie jazyka. Naviac človek zistí, že pôvodne nekonfliktné časové pásmo, do ktorého si kurz angličtiny naplánoval, je vlastne celkom zaplnené inými aktivitami. Presnejšie povedané sa nám to hodí zakaždým inak. Ale lektorovi ťažko vysvetlíte, že by sa vám to hodilo práve po večeri s vašou priateľkou. Teda niekedy po pol jedenástej. Počítač je prispôsobivejší. A časová flexibilita je na nezaplatenie. Pomocou e-learningu môžete učenie nenásilne integrovať do každodenného života. Takže nechcem vás presviedčať, ale ja to vidím na 2:0 v prospech e-learningu.

Samotná kvalita výuky angličtiny je pri dochádzkových kurzoch a e-learningu porovnateľná. Záleží tiež na tom, aký konkrétny jazykový kurz alebo www stránku si vyberiete. Takže nedávam bod žiadnej z metód.

No a nakoniec je tu otázka financií a aj keď som si ju nechala na koniec, neznamená to, že je to faktor najmenej dôležitý! Opäť jednoznačne víťazí e-learning. Nejde len o samotnú cenu kurzu. Veď s dopravou do kurzov sú spojené ďalšie výdavky - trebárs hoci len ten, že naň chodíte okolo skvelej francúzskej pekárne a okolo predajne s neodolateľnými talianskymi topánkami. O pomôckach na štúdium v kurze nehovoriac. Takže to máme 3:0 pre e-learning.

Teda máme jasného víťaza. Ak nie ste práve usilovní ako včeličky, nechcete veľa utrácať a zároveň nechcete, aby vaša angličtina zakrpatelo v slabé "hello", bolo by dobré zvoliť pohodový e-learning. Už preto, že sa takto pri učení môžete pokojne škrabať na stehne a jesť hranolky. Aspoň pre mňa teda dochádzkové kurzy rozhodne nie sú to pravé... Som snáď lenivá sa po celom dni ešte niekam ťahať do kurzu? Áno som. Vy nie?